Gimnazjum nr 1 „Bezpieczna Szkołą” Ogólnopolski konkurs „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”

Gimnazjum nr 1 „Bezpieczna Szkołą”

Ogólnopolski konkurs „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”

Prawo- Przyjaźń – Tolerancja

Nasze gimnazjum wzięło udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu  „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”.

Celem konkursu była popularyzacja wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs miał służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.

W okresie od 1.09.2012 r. do 28.02.2013 r.  nauczyciele i uczniowie zrealizowali 10 zadań przewidzianych w regulaminie konkursu.

Realizacja zadań zaangażowała prawie całą społeczność szkolną, zarówno uczniów jak i nauczycieli. Zwiększyła wiedzę uczniów na temat istotnych zagadnień z profilaktyki, bezpieczeństwa, kultury osobistej. Uświadomiła uczniom, że nie są sami, że mogą liczyć na pomoc w rozwiązaniu swoich  problemów, ale  powinni też zwracać uwagę na najbliższe otoczenie, bo może ktoś liczy na ich uśmiech i pomocną dłoń. Wraz z realizacją programu uczniowie coraz chętniej włączali się w zajęcia, dyskutowali, dzielili się własnymi pomysłami i chętniej wyrażali swoje opinie. Zadania konkursowe zawierały  treści, które znajdują się w Szkolnym Programie Wychowawczym, niektóre dobrze komponowały się z zajęciami lekcyjnymi z wiedzy o społeczeństwie, historii i godziny wychowawczej. Program koordynowali nauczyciele : Monika Melanowicz, Agnieszka Pawelec i Anna Tywoniuk.

Efektem wszystkich działań było uzyskanie tytułu „Bezpiecznej Szkoły” oraz członkowstwo  Ogólnopolskiego Klubu Bezpiecznych Szkół.

Dyplom Bezpieczna Szkoła