I Międzyszkolny Turniej Gry Pétanque 21.06.2013

Pétanque (boules, gra w kule). Narodowa dyscyplina sportowa Francuzów.

Pierwszy w Lublinie turniej gry odbył się 21 czerwca w Gimnazjum nr 1. Pomysł turnieju zainicjował pan Richard Sorbet, prezes PROF-EUROPE (Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce) a jednocześnie wykładowca na Filologii Romańskiej UMCS w Lublinie. W Turnieju wzięło udział 6 Gimnazjów: 1, 9, 10, 11 z Lublina, Gimnazjum z Kamionki i Gimnazjum nr 3 ze Świdnika. Skład drużyn miał charakter dubletów (dwóch graczy grało przeciwko dwóm graczom). Każdy gracz grał dwoma metalowymi kulami. Każda drużyna nosiła nazwę jednego z francuskich miast: Rennes, Toulon, Nice, Nantes, Montpellier, Bordeaux, Nancy, Lyon, Marseille, Paris, Lille, Strasbourg.

Turniej rozpoczęła witając zaproszonych gości, uczestników gry i nauczycieli-sędziów pani Dyrektor Gimnazjum nr 1 Izabelle Maciejewska. Przed turniejem wystąpiły szkolne „Pomponiary” przygotowane przez panią Barbarę Golubińską, nauczycielkę wychowania fizycznego. Muzykę przygotował nauczyciel muzyki, pan Mikołaj Giszczak. Współorganizatorką turnieju była Małgorzata Krawczuk, nauczyciel języka francuskiego w Gimnazjum nr 1. W przygotowaniach pomagały jej panie Anna Tywoniuk i Bożena Zawiślak, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Przed rozdaniem dyplomów i nagród uczennice z klasy 3f, Agata Koszowska i Emilia Iracka, zaśpiewały po francusku piosenkę ZAZ „Je veux”.
Klasyfikacja drużyn Pierwszego Międzyszkolnego Turnieju Gry w kule w Gimnazjum numer 1 w Lublinie została przygotowana przez pana Richarda Sorbeta- głównego sędziego turnieju.
Pani Dyrektor Izabella Maciejewska zainicjowała budowę bulodromu (boisko wyspecjalizowane do gry w kule). Jest to pierwszy taki teren sportowy w Lublinie.
Deski (rollbordery) zostały zasponsorowane przez pana Marka Barczaka (prezes firmy „Stare Drewno”), Pan Dawid Kubiak, dyrektor sklepu Decathlon udzielił dużego rabat na kule do gry. Mamy nadzieje iż w przyszłym roku szkolnym zostanie rozegrany kolejny turniej, na który już serdecznie zapraszamy do Gimnazjum nr 1.

Obraz 007 Obraz 009 Obraz 015 Obraz 022 Obraz 030 Obraz 031 Obraz 034 Obraz 039 Obraz 052 Obraz 073 Obraz 089 Obraz 003 Obraz 004 Obraz 005

Wyniki turnieju

1er Tournoi Interscolaire de Pétanque Lublin 2013 au Collège No 1

Classement définitif des équipes de pétanqueurs

Nazwa drużyny

Imię i nazwisko pierwszego gracza

Imię i nazwisko drugiego gracza

Imie i nazwisko sędziego

Jakub

Krawczyk

Katarzyna Stępień

W roku 2014, drużyny będą nosiły nazwy francuskich regionów. Mamy nadzieję, że w grze wezmie udział osiem gimnazjów : szkoły, które zaszczyciły nas swoją obecnością w tym roku a także Gimnazjum z Rybczewic oraz Gimnazjum nr 1 ze Świdnika.

Zestawienie na podstawie opisu sporządzonego przez pana Richarda Sorbeta.

(Synthèse : Richard SORBET  richard-sorbet@o2.pl)

Mam wielką przyjemność poinformować że artykuł na temat Turnieju Petanque 2013 został opublikowany na stronie internetowej PROF-EUROPE!!!

Oto bezpośredni link:

Gorąco pozdrawiam.