„Bohaterom powstania styczniowego”

Zasięg wojewódzki miała wycieczka dydaktyczna „Szlakiem najważniejszych bitew powstania styczniowego na Lubelszczyźnie”. Została ona przygotowana przez doradców metodycznych dla laureatów konkursu i ich opiekunów w formie nagrody. Jej głównym celem było przybliżenie historii regionalnej, poznanie miejsc walki powstańców takich jak : Żyrzyn, Chruślina, Batorz, Panasówka, Krasnobród i Fajsławice.

W trakcie wycieczki przeprowadzona została gra dydaktyczna. Uczniowie pracowali                   w 6-osobowych zespołach i rozwiązywali zadania związane z tematyką i rolą kobiet w powstaniu styczniowym.

Wycieczka dydaktyczna spełniła nasze oczekiwania, była mile przyjęta przez uczestników, którzy gratulowali pomysłu na nagrodę a także przez władze samorządowe i oświatowe Lubelszczyzny. Stanowiła doskonałe podsumowanie naszych działań, związanych z obchodami 150 rocznicy powstania styczniowego.

Poznaliśmy również sposoby uczczenia tej rocznicy w miejscu bitew. Obejrzeliśmy rekonstrukcję bitew przygotowanych przez środowiska : Żyrzyna, Józefowa nad Wisłą(Chruślina) a także Fajsławic. Obejrzeliśmy filmy nakręcone w trakcie rekonstrukcji bitew, posłuchaliśmy opowieści władz samorządowych, uczniów i nauczycieli.

Z każdego miejsca naszej podróży wyjeżdżaliśmy z bardzo pozytywnymi odczuciami, widząc jak bardzo uroczystości rocznicowe zintegrowały  środowiska. Aby godnie uczcić narodowych bohaterów i ich czyny, poświęcili wiele pracy i zaangażowania.

Nie tylko miłośnicy historii, uczcili pamięć bohaterów, ale też szerokim rzeszom społeczeństwa dostarczono pozytywnych przeżyć estetycznych i  duchowych.

Nasza wyprawa zaowocowała też nawiązaniem współpracy z Dyrektorem Szkół w Fajsławicach . Będziemy współpracować przy przygotowaniu konkursu na temat powstania styczniowego na etapie wojewódzkim a być może i ogólnopolskim.

Sądzimy, że przynajmniej w małej części staramy się odpowiedzieć twierdząco na pytanie postawione przez „naszego” poetę, związanego z Lublinem Wincentego Pola w „Pieśni o Ziemi Ojczystej”: „A czy znasz ty bracie młody Twojej ziemi bujne płody ?Te kurhany, te mogiły i te dzieje co się śniły”.