69 rocznica deportacji żołnierzy AK do sowieckich łagrów

69 rocznica deportacji żołnierzy AK do sowieckich

łagrów 15.11.2013

15 listopada 2013 r. obchodziliśmy 69. rocznicę deportacji żołnierzy polskiego Państwa Podziemnego do łagrów NKWD.

Uroczystość rozpoczęła się przed siedzibą Gimnazjum nr 1 modlitwą za zmarłych w łagrach oraz złożeniem wiązanki przy Dębie Pamięci. Kolejnym punktem uroczystych obchodów było spotkanie w sali teatralnej Gimnazjum nr 1. Po odśpiewaniu Hymnu Sybiraków nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień oraz podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu „Dla pamięci… ku przestrodze – losy żołnierzy Armii Krajowej po 1944 r.” organizowanego przez naszą szkołę połączone z nagrodzeniem laureatów.

Integralną częścią uroczystości był składający się z kilku części program artystyczny przygotowany przez młodzież Gimnazjum nr 1. Scenka obrazująca życie codzienne w 1944 roku w krótkiej formie teatralnej – za pomocą obrazu i dźwięku przypomniała tragizm i grozę deportacji Polaków do Rosji Sowieckiej. Młodzi aktorzy z ogromnym przejęciem odegrali emocje ludzi, których los odmienia się w jednej chwili. Starannie dobrana ścieżka dźwiękowa podkreśliła wymowę scenki. Ogromne znaczenie miał też symbol drzwi, które zatrzasnęły się za młodymi aktorami przy dźwiękach ruszającej lokomotywy. Dopełnieniem programu była etiuda taneczna w wykonaniu uczennic oraz montaż słowno-muzyczny. Program artystyczny przygotowali: p. Agnieszka Pawelec (krótka forma teatralna), Aleksandra Maziarz-Wysocka (montaż słowno-muzyczny) oraz p. Aneta Mikołajczyk (etiuda taneczna).

Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku Borowiczan przy ul. Nowy Świat w Lublinie. Składał się na nią: meldunek dowódcy kompanii honorowej, apel pamięci oraz złożenie kwiatów przy dźwiękach utworu „Śpij kolego”.

Może Ci się również spodoba