Spotkanie z kombatantem panem Stanisławem Maciąga

2.12.2013 r. Gimnazjum nr 1 w Lublinie odwiedził pan Stanisław Maciaga

Prezes Związku Kombatantów RB i Byłych Więźniów Politycznych, Prezes  Związku Inwalidów RP w Puławach oraz członek Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych.

Pan Stanisław jako dziecko został więźniem obozu na Majdanku, po 6 miesiącach pobytu w obozie jako trzyletni chłopiec został deportowany do Niemiec celem germanizacji. Jego rodzina również ma za sobą dramatyczną historię wojenną. O losach swoich i swojej rodziny opowiadał na spotkaniu z gimnazjalistami klas trzecich: 3b i 3d.

Młodzież z uwagą wysłuchała poruszającej historii naszego gościa. Prelegent przybliżył uczniom obraz  życia codziennego wsi w czasie niemieckiej okupacji oraz podzielił się swoimi odczuciami z pobytu w obozach. Uczniowie z zaciekawieniem dowiadywali się jak wyglądała germanizacja dziecka, jakie były warunki życia w obozach pracy i słuchała o powojennych losach rodziny.

Bardzo dziękujemy panu Stanisławowi za trud przybycia do nas i czas poświęcony uczniom. Mamy nadzieję, że młodzież będzie pamiętała opowiedzianą historię…

Spotkanie przygotowali p. Rafał Mastalerz nauczyciel historii i p. Anna Tywoniuk nauczyciel bibliotekarz.

Może Ci się również spodoba