Podpisanie listu intencyjnego

Podpisanie listu intencyjnego o współpracy Gimnazjum nr 1
w Lublinie z Gimnazjum Humanistycznym
w Równem 4.12.2013r.

W ramach projektu PASCH „Polska i Ukraina – jedna drużyna” – koordynowanego przez Goethe-Instytut w Warszawie, Gimnazjum nr 1 w Lublinie odwiedziła delegacja z Ukrainy. Głównym celem wizyty było podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy Gimnazjum Humanistycznego w Równem z Gimnazjum nr 1 w Lublinie.

Nauczyciele języka niemieckiego i angielskiego przygotowali szereg atrakcji dla naszych gości: lekcję pokazową z języka niemieckiego, zajęcia warsztatowe, prezentacje artystyczne, zwiedzanie Lublina oraz wspólną wymianę doświadczeń. W szkole została zorganizowana konferencja poświęcona współpracy polsko-ukraińskiej, na którą zaproszono wielu znakomitych gości.

Przybył m.in. p. Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta, ks. Waldemar Sądecki proboszcz parafii NSJ w Lublinie, p. Barbara Kostenko i p. Maciej Zaporowski z Urzędu Miasta Lublin, p. Marzena Lipert inspektor UW w Lublinie, dr Andrzej Sawenic z Towarzystwa Ukraińskiego, p. Iwona Szołno, Dyrektor Zespołu Szkół Transportowo Komunikacyjnych w Lublinie oraz Dyrektor VI LO w Lublinie – p. Dariusz Tomczuk.

Podczas spotkania zostały wygłoszone dwa referaty: doktora Mikołaja Roszczenko z Towarzystwa Ukraińskiego pt. „Ukraińcy w Polsce”) oraz prof. Mieczysława Ryby z KUL-u, który mówił o „Korzeniach chrześcijańskiej Europy”.

Następnie odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy panią Izabellą Maciejewską Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Lublinie a panią Zoją Makarczuk Dyrektor Gimnazjum Humanistycznego w Równem. Tym samym zakończyła się część oficjalna i rozpoczęła część artystyczna.

Jako pierwsza wystąpiła młodzież z Ukrainy, śpiewając kilka ukraińskich pieśni i współczesnych piosenek. Następnie zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum nr 1 i absolwenci naszej szkoły w repertuarze poetycko-muzycznym. Młodzież przygotowała p. Aleksandra Maziarz Wysocka, nauczyciel j. polskiego i p. Mikołaj Giszczak, nauczyciel muzyki. Występy wzbudziły duży entuzjazm widowni i zostały nagrodzone gromkimi brawami.