KATYŃ – PAMIĘTAMY

28 kwietnia 2016 roku w Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Po raz siódmy obchody koncentrowały się na postaci porucznika Mariana Miżołębskiego, który jest wyjątkowo związany z naszą szkołą poprzez Dąb Pamięci Jego imienia.

Zaproszeni goście mogli odbyć magiczną podróż w czasie inspirowaną wspomnieniami pani Danuty Malonowej, córki porucznika Miżołębskiego. Kolejne akty krótkiej formy teatralnej przypomniały postać Mariana Miżołębskiego jako nauczyciela, patrioty i żołnierza. Całkowitym przeciwieństwem przedwojennej szkoły kształtującej uczniów na żarliwych patriotów i zaangażowanych obywateli była scena edukacji w czasach epoki stalinowskiej. Kolejne akty dramatu przeplatane były piosenkami i poezją o tematyce katyńskiej.

Dziękując uczniom biorącym udział w przedstawieniu, pani dyrektor Izabella Maciejewska podkreśliła ich ogromne zaangażowanie i autentyczność emocji oraz głębokie zrozumienie trudnej przeszłości. Inscenizację przygotowali ucziowie klasy 3d. Scenariusz napisała pani Agnieszka Pawelec, która była także reżyserem sztuki. Oprawę muzyczną przygotował pan Dariusz Banul, a dekoracje i scenografię pani Luiza Wilczkiewicz.

Z krótkim programem artystycznym wystąpiła także pani Aleksandra Maziarz-Wysocka.

Tegorocznej uroczystości towarzyszyło również niezwykłe wydarzenie, którym było uroczyste odsłonięcie wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej zawierającej ważne fakty historyczne, autentyczne materiały z roku 1940, teksty poetyckie oraz pamiątkowe odznaczenia i medale świadczące o wyjątkowej roli Gimnazjum nr 1 jako instytucji krzewiącej wśród młodzieży pamięć o bohaterach narodowych. Idea wystawy to autorski pomysł pani dyrektor Izabelli Maciejewskiej, przy której pracowali również: p. Marta Goździowska-Łubkowska, p. Agnieszka Pawelec oraz p. Mariusz Czerwonka.

IMG_3395                               IMG_3466

IMG_3442                              IMG_3505