Uroczystości ku czci bohaterów Monte Cassino w Gimnazjum nr 1 w Lublinie

31 maja w Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego odbyły się uroczystości ku czci bohaterów Monte Cassino. Dzień ten był szczególnie celebrowany w naszej szkole i został uświetniony wieloma atrakcjami.

Uroczystości rozpoczęły się w sali teatralnej Gimnazjum nr 1, gdzie zaproszeni goście oraz uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy III d pod opieką pani Agnieszki Pawelec, pana Dariusza Banula, pana Tomasza Wosia oraz pani Luizy Wilczkiewicz. Na program składały się pieśni patriotyczne, wiersze i teksty. Urozmaiceniem było oryginalne przemówienie generała Władysława Andersa, których oprawę stanowiły archiwalne zdjęcia generała oraz żołnierzy 2 Korpusu. Uroczystości uświetniła również pani Anna Świetlicka, która przeczytała fragment prozy Melchiora Wańkowicza. Obchody na sali teatralnej prowadził pan Piotr Ruśniak, który udzielał głosu poszczególnym prelegentom: panu Piotrowi Makarcowi oraz panu Piotrowi Gawryszczakowi. Na zakończenie artyści oraz wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Dalszy ciąg uroczystości odbywał się przed szkołą. Licznie przybyli goście i uczniowie z zaprzyjaźnionej SP nr 40 mieli okazję zapoznać się ze specjalną atrakcją – transporterem opancerzonym  wyposażonym w cztery karabiny przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej – M3A16 „Half-Track” w barwach 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka, udostępnionym dla naszych Gości dzięki uprzejmości Lubelskiej Fundacji Niepodległości.

Bardzo ciepło zostało także przyjęte pojawienie się maskotki 22 Kompanii Zaopatrzenia Artylerii – misia Wojtka. Na terenie naszego Gimnazjum nie pojawił się co prawda prawdziwy niedźwiedź, ale w jego rolę wcielił się jeden z naszych uczniów.

DSC00708 DSC00703

DSC00702 DSC00728

DSC00725 DSC00722

DSC00715 DSC00714

Może Ci się również spodoba