KOLEJNE ZAJĘCIA euGENIUSZKA

12 grudnia 2016 uczniowie Gimnazjum nr 1 podczas kolejnych zajęć euGENIUSZKA mieli okazję poznać właściwości cieczy nieniutonowskiej.

Ciecze newtonowskie to wszystkie te, które znamy z codziennego życia — na przykład woda czy olej. Kiedy je przelewamy z naczynia do naczynia, kiedy coś do nich wrzucamy, kiedy uderzamy o ich powierzchnię swobodną, kiedy je rozlewamy, cały czas zachowują się jak ciecze – są płynne. Ciecze nienewtonowskie zachowują się w podobnych okolicznościach zupełnie inaczej. W zależności od rodzaju, mogą po użyciu wobec nich mniejszej lub większej siły stawać się bardziej płynne lub twardnieć i wykazywać właściwości ciała stałego.

Na zajęciach euGENIUSZKA zrobiliśmy najbardziej popularną ciecz nieniutonowską – mieszaninę wody i skrobi. Mateusz Lisniak, Kuba Sheta, Remek Jasionka i Rafał Małys zaciekle badali jej właściwości – byli zaskoczeni, że ta ciecz może być tak niezwykła!

Takie ciecze mają wiele zastosowań, a najciekawszym z nich jest kamizelka kuloodporna, którą stworzyli naukowcy z Politechniki Warszawskiej – zamiast skrobi i wody użyli mieszaniny krzemionki i glikolu. Gdy uderzamy w taką kamizelkę z dużą siłą, zastosowana ciecz natychmiast staje się ciałem stałym i jest twarda jak skała! To lepsze i bezpieczniejsze niż kevlar!

Iwona Jagła-Izdebska + ekipa euGENIUSZKA

 

Może Ci się również spodoba