Żyj smacznie i zdrowo

Już po raz trzeci uczniowie z naszej szkoły zrealizowali projekt w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”. Wspólne gotowanie sprawiło nam wiele radości!

Uczniowie klasy Ib (pod czujnym okiem wychowawczyni p. Katarzyny Markowskiej oraz nauczyciela chemii p. Iwony Jagła-Izdebskiej) wzięli udział w niecodziennym przedsięwzięciu – wspólnym przyrządzeniu zdrowego posiłku. Przygotowany został hamburger z wieloziarnistej ciemnej bułki z grillowanym kurczakiem na bukiecie ze świeżych zielonych sałat: rukoli i roszponki oraz młodego szpinaku na rzymskich pomidorach pod lekkim sosem greckim z nutą cytryny i koperkiem. Przygotowanie posiłku było prawdziwą przygodą, a gimnazjaliści dzielnie wspierali się wzajemnie w kulinarnych działaniach. Była to też świetna okazja do nauki, gdyż nie wszyscy byli świadomi, czym różni się rukola od roszponki albo mięta od bazylii i dlaczego nie należy łączyć ogórka z pomidorem. Nie wszyscy też wiedzieli, co to jest indeks BMI i jakie skutki ma nadwaga i otyłość.

Była to wspaniała uczta dla ciała i umysłu. Popatrzcie!

Iwona Jagła-Izdebska, Katarzyna Markowska