„Mądry deser” w 1b

10 lutego 2016 roku uczniowie klasy 1b Gimnazjum nr 1 przygotowali „mądry deser”. Co to takiego? Razem stworzyliśmy definicję: mądry deser to taki, który nie jest przesadnie słodki (kalorie, trzustka!), nie jest przesadnie tłusty (kalorie, wątroba!), nie jest słodzony sacharozą, zawiera błonnik, witaminy i inne składniki odżywcze oraz…. nie wywołuje wyrzutów sumienia po zjedzeniu 😉

Klasa 1b pod kierunkiem wychowawczyni p. Katarzyny Markowskiej i nauczycielki chemii p. Iwony Jagła-Izdebskiej przygotowywała taki właśnie deser – złożony z samodzielnie przygotowanej granoli, jogurtu greckiego z nasionami chia oraz musu z truskawek słodzonych miodem gryczanym. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie są zamienniki sacharozy – poznali smak syropu klonowego, syropu z agawy i z trzciny cukrowej, melasy z karobu, stewii (300 razy słodsza od sacharozy!) oraz ksylitolu. To były baaardzo smaczne zajęcia!