Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom Prezydenci miasta Lublina

Uczniowie klasy 3b wraz z seniorkami klubu czytelniczego Readcom 13 lutego 2017 roku w Filii nr 19 MBP im. Łopacińskiego wysłuchali prelekcji pani Haliny Danczowskiej wzbogaconej prezentacją multimedialną na temat prezydentów Lublina. Spotkanie zorganizowane zostało z okazji obchodzonego w b.r. Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

Prelegentka przybliżyła młodzieży i zebranym seniorom postaci prezydentów z okresu I Rzeczypospolitej. Pierwszym wójtem i burmistrzem został Sebastian Fabian Klonowic – poeta, kompozytor i wykładowca w Akademii Zamojskiej.

Następnie pani Halina Danczowska zapoznała zebranych z życiorysami 15 prezydentów Lublina z czasów zaborów. Byli to: Jan Kanty Makarowicz, Teodor Gruella Greta, Michał Lamprecht, Beniamin Finke, Marcin Poplewski, Albert Paczyński, Edward de Toll, Mikołaj Górecki, Leopold Wroncki i Henryk Woliński.
Okres II Rzeczypospolitej otwiera postać adwokata Jana Turczynowicza, wybitnego działacza samorządowego, a następne znane nazwiska tamtych czasów to: sędzia Czesław Szczepański, Józef Piechota, Bolesław Liszkowski oraz Roman Ślaski.

Halina Danczowska przybliżyła również Lublin z września 1939 roku i okupacji niemieckiej oraz najsłynniejszych prezydentów z okresu PRL-u – Mariana Chojnowskiego i Stanisława Krzykałę.

Prezydenci III Rzeczypospolitej po 1989 roku to: Sławomir Janicki, Leszek Bobrzyka, Paweł Bryłowski, Andrzej Pruszkowski, Adam Wasilewski i Krzysztof Żuk, którzy realizują ambitne plany rozwoju przestrzennego Lublina.

Prelekcja o prezydentach Lublina stała się znakomitą lekcją historii o naszym mieście.

Zainteresowanych tematem odsyłamy do cennej publikacji Józefa Marczuka z niezwykłymi wizerunkami gospodarzy miasta oraz na stronę: lublin.eu/prezydent-miasta-lublin/prezydenci-lublina.

Uczniowie uczestniczyli w prelekcji pod opieką p. Jadwigi Witkowskiej Kunach.