Wyjątkowe spotkanie z księdzem Stanisławem Konarskim

21 maja 2017 roku w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego miała miejsce niezwykła uroczystość. Zgromadzeni na niej parafianie obejrzeli krótką formę teatralną poświęconą postaci księdza Stanisława Konarskiego, patrona Gimnazjum nr 1 w Lublinie, przygotowaną przez uczniów klasy 1c w reżyserii pani Agnieszki Pawelec.

W pierwszym akcie ksiądz Stanisław Konarski pracuje nad swoim wielkim dziełem zatytułowanym O skutecznym rad sposobie, które dało zarys reformy państwa polskiego i zainspirowało twórców Konstytucji 3 Maja.

W drugim akcie widzimy uczestników obiadów czwartkowych: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Adama Naruszewicza i Stanisława Konarskiego, którzy podczas cotygodniowych spotkań dyskutowali nie tylko o polityce, ale także o literaturze i sztuce.

Trzeci akt to moment uhonorowania księdza Stanisława Konarskiego. W 1771 roku został on wyróżniony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego medalem Sapere auso– temu, który odważył się być mądrym. W tej scenie pojawią się również kobiety, które – co ciekawe – nie uczestniczyły w obiadach czwartkowych.

Program artystyczny spotkał się z uznaniem zgromadzonej publiczności. Widzowie podziwiali grę aktorską naszych gimnazjalistów, muzyczne tło nawiązujące  do epoki oświecenia oraz kostiumy i rekwizyty oddające klimat tamtych czasów.

Może Ci się również spodoba