Lekcja chemii

Dnia 23.10.2017 roku uczniowie klasy 2c badali właściwości stężonego kwasu azotowego (V). Sprawdzili zabarwienie wskaźników: papierka uniwersalnego, fenoloftaleiny oraz oranżu metylowego w obecności roztworu tego kwasu (czerwony, bezbarwny, czerwony!). Przeprowadzili też doświadczenie polegające na zbadaniu wpływu kwasu azotowego (V) na białko obecne w różnych produktach spożywczych.

Były to: białko jaja kurzego, sałata, bułka, wędlina i twaróg. Wszystkie te substancje, oprócz sałaty, bardzo szybko przybrały intensywne żółte zabarwienie – uczniowie w ten sposób poznali reakcję charakterystyczną dla białek czyli reakcję ksantoproteinową.
Kwas azotowy (V) ma szerokie zastosowanie w codziennym życiu: służy do produkcji materiałów wybuchowych, paliw rakietowych, perfum, nitrogliceryny, nawozów sztucznych.

Badana substancja powoduje bardzo bolesne oparzenia, dlatego Michał, zanim przystąpił do wykonywania eksperymentu, został wyposażony w odpowiednią odzież ochroną.