OFIAROM WOŁYNIA 1939-1947

14 października 2017r. uczniowie  klas trzecich gimnazjalnych  wraz  z pocztem  sztandarowym  Szkoły Podstawowej nr1 im. ks. St. Konarskiego w Lublinie uczestniczyli w uroczystej  mszy  w Kościele Garnizonowym. Tego  dnia  w  poczcie sztandarowym  brali udział uczniowie gimnazjum: Julia Szymczyk-ucz.kl. IIc , Wiktoria  Warda-ucz. kl.IIc, Julia Woronko-ucz. kl. IIId , Kacper Ruczyński-ucz. kl.IIa , Jakub Korzeniowski-ucz.kl.IIa   i Paweł Kaszuba-ucz.kl. III b. Wspólne modlitwy  różnych  środowisk  społecznych poświęcone były upamiętnieniu tych,  którzy w latach  1939-1947 zginęli w okolicach  Wołynia, Lwowa, Krakowa i Lublina.  W  wyniku propagandy nacjonalistycznej na obszarze trzydziestu siedmiu województw Wschodniej Polski  dokonano tzw. ,,czystek etnicznych’’, podczas których  stracono  około stu  tysięcy niewinnych ludzi  polskiego pochodzenia. Nazwiska ofiar  jednak  nie  zostały zapomniane, w przeciwieństwie do ich miejsc pochówku. Ze względu na brak wyznaczonego wcześniej  miejsca  upamiętniającego  zbrodnie nazizmu ukraińskiego, po  siedemdziesięciu czterech  latach od  wydarzeń, postanowiono  oddać  hołd, wystawiając  pomnik  pamięci ,,Ofiar Wołynia’’, właśnie  w Lublinie, gdzie wśród  ludności występuje największa pamięć o historycznych  wydarzeniach. Wielkie przejęcie  wśród  młodzieży gimnazjalnej wzbudziła  relacja  z czasów  II wojny światowej, kiedy podsycana  wrogość do narodu polskiego, potęgowała  zbrodnicze  ataki na mieszkańców przygranicznych  wiosek i miasteczek. Po mszy nastąpiło wmurowanie Aktu Erekcyjnego i złożenie  urny  z  ziemią  zebraną  na terenie  Kresów  Południowo- Wschodnich. Była to niezapomniana  lekcja  patriotyzmu z  ,,odkrywaniem  białych  plam’’ na  ścieżkach  polskiej historii.