WYCIECZKA DO WARSZAWY

W czwartek 9 listopada 2017roku uczniowie gimnazjum, klasy III d i III b, wraz  opiekunami udali się na szkolną wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła trzydzieścioro uczniów. Wcześnie rano, bo już o 6:30 wyruszyliśmy w autokarową podróż  do naszej  stolicy. Towarzyszył  nam również pan przewodnik. Zwiedzanie Warszawy  rozpoczęliśmy  od Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie interesowały nas eksponaty dokumentujące historię powstania  i działalność  Polskiego Państwa Podziemnego.

Ekspozycja  przedstawiała  walkę  i codzienność powstania na tle działań  okupacyjnych. W  muzeum zetknęliśmy  się  z najnowszymi  technikami  audiowizualnymi  przybliżającymi  autentyczne wydarzenia historyczne. Większość  z nas po raz pierwszy znalazła się w tym niezwykłym miejscu. Swoją  obecnością  oddaliśmy hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za  wolną  stolicę  i Polskę. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Gmachu TVP, przy ul. Woronicza 17, gdzie mogliśmy zobaczyć  telewizję ,,od kuchni’. Wraz  z panem przewodnikiem- pasjonatem telewizji, wizytowaliśmy  studia telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie oraz muzeum. Poznaliśmy specyfikę  produkcji telewizyjnej w studiach programów i nagrań tj. ,,Pytanie na śniadanie’’.  W muzeum TVP podziwialiśmy zgromadzone  eksponaty obrazujące w skrócie historię rozwoju telewizji. Po pobycie w TVP ucieszył  nas fakt, że mogliśmy  osobiście zaobserwować  produkcję  telewizyjną i poczuć magię  ekranu. Po dużych wrażeniach telewizyjnych udaliśmy się w kierunku Pałacu Kultury i Nauki, a stamtąd  przeszliśmy do Centrum Handlowego ,,Złote  Tarasy’’, gdzie przy zakupie pamiątek i spożywaniu  wymarzonych dań obiadowych spędziliśmy miłe chwile. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, znajdującego się  nieopodal  Stadionu Narodowego. Zwiedzając obiekt mogliśmy nie tylko oglądać, ale również wyjaśniać zjawiska przyrody i przeprowadzać eksperymenty, gdyż jest to  interaktywna wystawa pozwalająca  samodzielnie poszerzać  szkolną wiedzę. Przekonaliśmy się, że nauka może być  fascynującą przygodą. Najwięcej emocji i zawrotu głowy dostarczył nam ,,Tonący statek’’. Czas w tym magicznym  miejscu minął  nam zbyt szybko. W późnych godzinach wieczornych (zmęczeni, ale zadowoleni) powróciliśmy do Lublina.