Obchody masowych deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu

15 lutego 2018 roku w Lublinie odbyły się uroczyste obchody rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu. Głównym punktem tegorocznych uroczystości była msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Ryszarda Karpińskiego, która została odprawiona w intencji wszystkich ofiar deportacji i represji w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej. Podczas homilii Ksiądz Biskup mówił o skazanych na syberyjską poniewierkę i ciężką niewolniczą pracę, której towarzyszył głód, mróz i nieludzkie warunki. Przypomniał, że w ciągu 15 miesięcy od chorób, wycieńczenia i zimna zmarło około 58 tysięcy Polaków. Biskup Ryszard Karpiński podkreślił wielkie zasługi bohaterskich matek, które w heroiczny sposób ratowały życie swoich dzieci. Ich poświęcenie upamiętnia pomnik Matki Sybiraczki. W uroczystościach wzięła udział młodzież gimnazjalna z klas: 2a, 2d i 3d z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie i pocztem sztandarowym Środowiska Borowiczan. Po mszy świętej zgromadzeni udali się pod pomnik Matki Sybiraczki, gdzie odbyła się dalsza część rocznicowych obchodów.