Dzienne archiwum: Marzec 16, 2018

PROTEINY CZYLI BIAŁKA

16 marca 2018 roku uczniowie klas: 3a, 3c i 3d w ramach realizacji podstawy programowej oraz programu Szkoła Promująca Zdrowie poznali wielkocząsteczkowe związki chemiczne, które budują wszystkie organizmy na ziemi – białka. Nasze mięśnie, krew, skóra – to wszystko zbudowane jest z protein. Zbadaliśmy doświadczalnie skład białek (C, H, O, N, S), przeprowadziliśmy reakcje charakterystyczne dla białek („żółta” reakcja ksantoproteinowa oraz „fioletowa” biuretowa), odkryliśmy także, jakie czynniki powodują denaturację białka (czyli jak zrobić jajecznicę bez wysokiej temperatury).

LEKCJA O DŹWIĘKACH

15 marca 2018 uczniowie klasy 2a podczas lekcji fizyki mieli okazję bliżej poznać fale akustyczne, czyli otaczające nas dźwięki. Rozchodzą się one w każdym stanie skupienia materii (najszybciej w ciałach stałych!), ich źródłem są ciała drgające (np. struny głosowe, struna gitary lub skrzydła komara). Różnią się między sobą częstotliwością (wysokością), barwą (kształtem fali akustycznej) oraz amplitudą (głośnością). Podczas lekcji badaliśmy drgania kamertonu (świetnie widać je na powierzchni wody) oraz mierzyliśmy za pomocą decybelomierza poziom natężenia dźwięków wydawanych przez uczniów.