IRENA SENDLEROWA – MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIE O „MATCE DZIECI HOLOCAUSTU”

Dnia 16 marca 2018 roku o godzinie 10.00. miało miejsce międzypokoleniowe spotkanie seniorów z dzielnicy Dziesiąta oraz uczniów z klasy 3b i 3d w Filii nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kunickiego 89 poświęcone postaci Ireny Sendlerowej, która w czasie II wojny światowej uratowała tysiące dzieci z warszawskiego getta. Naszą młodzieżą podczas spotkania opiekowała się p. Bożena Zawiślak – nauczyciel bibliotekarz.

Pani kierownik Filii nr 19 Jolanta Jurkowska zaprezentowała zebranym bardzo ciekawy księgozbiór poświęcony wybitnym Polakom: Irenie Sendlerowej, Witoldowi Pileckiemu, rodzinie Ulmów, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc rodzinom żydowskim. Prowadząca przybliżyła zebranym trudną kartę historii XX wieku, jaką był Holocaust.

Irena Sendlerowa, pseudonim „Jolanta”, wychowała się w domu inteligencji polskiej i z domu rodzinnego wyniosła szacunek dla ludzkiego życia oraz wrażliwość na cudzą niedolę. W swoim środowisku znała wiele żydowskich rodzin, jej ojciec leczył żydowską biedotę. Od początku okupacji Irena Sendlerowa i jej współpracownice pomagały przetrwać ludności żydowskiej za murami getta. Później wraz z koleżanką jako pracownice ekipy sanitarnej Zarządu Miasta miały możliwość swobodnego poruszania się po getcie, gdzie przemycały żywność, lekarstwa, ubrania, pieniądze.

W1994 r. w amerykańskim mieście Uniontown ze stanu Kansas cztery piętnastoletnie dziewczęta dowiedziały się z prasy o Irenie Sendlerowej i jej działalności na rzecz Żydów. Po zapoznaniu się z jej historią, napisały o Sendlerowej konkursową sztukę teatralną pt. „Życie w słoiku”. Tytułowy słoik to miejsce, w którym Sendlerowa ukrywała karteczki z prawdziwymi oraz zmienionymi imionami i nazwiskami uratowanych dzieci. Słoik był później zakopywany pod jabłonką w ogrodzie koleżanki. Amerykańskie uczennice, zafascynowane heroizmem i odwagą Polki, odwiedziły ją w Warszawie, były też w niemieckim obozie zagłady Auschwitz – Birkenau. Spotkanie z Ireną Sendlerową całkowicie odmieniło ich życie. Tych informacji uczestnicy spotkania dowiedzieli się z filmu dokumentalnego DVD „Lista Sendlerowej” ze zbiorów naszej biblioteki.

Bohaterka spotkania międzypokoleniowego Irena Sendlerowa została uhonorowana w 1965 roku przez izraelski Instytut Yad Vashem medalem i dyplomem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”.

Na zakończenie spotkania p. Irena Ciesielska – Piech, lubelska poetka, przeczytała zgromadzonym kilka swoich wierszy z tomiku „Lublin – piękno nieodkryte” poświęconych wojennym losom żydowskich dzieci.