LEKCJA O DŹWIĘKACH

15 marca 2018 uczniowie klasy 2a podczas lekcji fizyki mieli okazję bliżej poznać fale akustyczne, czyli otaczające nas dźwięki. Rozchodzą się one w każdym stanie skupienia materii (najszybciej w ciałach stałych!), ich źródłem są ciała drgające (np. struny głosowe, struna gitary lub skrzydła komara). Różnią się między sobą częstotliwością (wysokością), barwą (kształtem fali akustycznej) oraz amplitudą (głośnością). Podczas lekcji badaliśmy drgania kamertonu (świetnie widać je na powierzchni wody) oraz mierzyliśmy za pomocą decybelomierza poziom natężenia dźwięków wydawanych przez uczniów.

Autorem najgłośniejszego dźwięku był Igor – decybelomierz wskazał 100,9 dB! Podobne natężenie dźwięku ma młot pneumatyczny! Wykonanie doświadczeń nadzorowała pani Iwona Jagła-Izdebska.