PROTEINY CZYLI BIAŁKA

16 marca 2018 roku uczniowie klas: 3a, 3c i 3d w ramach realizacji podstawy programowej oraz programu Szkoła Promująca Zdrowie poznali wielkocząsteczkowe związki chemiczne, które budują wszystkie organizmy na ziemi – białka. Nasze mięśnie, krew, skóra – to wszystko zbudowane jest z protein. Zbadaliśmy doświadczalnie skład białek (C, H, O, N, S), przeprowadziliśmy reakcje charakterystyczne dla białek („żółta” reakcja ksantoproteinowa oraz „fioletowa” biuretowa), odkryliśmy także, jakie czynniki powodują denaturację białka (czyli jak zrobić jajecznicę bez wysokiej temperatury).

Uczniowie mogli się przekonać, jak alkohol etylowy wpływa na białko jaja kurzego oraz dowiedzieli się, co to jest gluten. Przeanalizowaliśmy także znaczenie białek w życiu człowieka. Wykonanie doświadczeń nadzorowała pani Iwona Jagła-Izdebska.