Prozdrowotna lekcja chemii

W ramach realizacji podstawy programowej z chemii oraz programu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie klas trzecich poznali składniki żywności: tłuszcze, białka i cukry. Jako pierwsze szczegółowo omówione zostały tłuszcze. Młodzież poznała tłuszcze roślinne i zwierzęce, dzięki czemu potrafi już je doświadczalnie odróżnić. Uczniowie dowiedzieli się, jak zrobić z oleju margarynę (reakcja uwodornienia) i co to jest „próba akroleinowa”.

Poznali także właściwości tłuszczów (czips nasączony tłuszczem pięknie i intensywnie się pali, a więc tłuszcze są palne) oraz ich zastosowanie i wpływ na zdrowie człowieka. Wszyscy już wiedzą, że nadmiar tłuszczu jest szkodliwy, ale jego spożywanie jest konieczne, ponieważ niektóre witaminy rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach. Tajemnica dodawania oleju do sałaty, zawierającej witaminę E, rozwiązana! Nad bezpieczeństwem uczniów podczas wykonywania doświadczeń czuwała pani Iwona Jagła-Izdebska, nauczyciel chemii.