SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ POŚWIĘCONE „SPRAWIEDLIWYM WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA”

24 marca 2018 roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowali lekcję historii dla naszych uczniów, czyli spotkanie z młodzieżą, podczas którego zaprezentowano wystawę poświęconą odważnym Polakom niosącym pomoc Żydom w czasach Holocaustu.

Wystawa przybliża bohaterską postawę wielu Polaków, którzy z narażeniem własnego życia ukrywali rodziny żydowskie. Byli to m.in.: rodzina Ulmów z Markowej, rodzina Baranków z Siedlisk, rodzina Kowalskich ze Starego Ciepielewa. Wszystkie te rodziny zostały przez Niemców zamordowane razem z ukrywanymi przez nich Żydami. Narodowy Bank Polski uhonorował bohaterskich Polaków przez emisję pamiątkowych monet. Z tymi informacjami zapoznali się m.in. uczniowie z klasy 3c i 7a podczas oglądania materiałów zgromadzonych na wystawie.

Część wystawy poświęcono znanym Polakom: pisarzom, poetom, artystom, działaczom społecznym, którzy ratując Żydów od zagłady, otrzymali medale „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” przyznawane przez Instytut Pamięci Ofiar Holocaustu YAD VASHEM w Jerozolimie. Wśród Sprawiedliwych znaleźli się: Janusz Korczak, Irena Sendlerowa, Czesław Miłosz, Jarosław Iwaszkiewicz, Aleksander Kamiński, Zofia Kossak – Szczucka, Igor Newerly, Mieczysław Fogg, Jan Żabiński, Maria Kotarba. Szczególną postacią był Jan Karski, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał Zachodowi informacje o zagładzie Żydów dokonywanej przez Niemców na terenie Polski.

Wystawa jest dostępna w czytelni biblioteki. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do jej obejrzenia.