„Urodziny Lalusia”- 100. rocznica urodzin sierżanta Józefa Franczaka

16 marca 2018 młodzież z klas gimnazjalnych wraz z p. Martą Goździowską – Łubkowską uczestniczyła w uroczystości w Instytucie Pamięci Narodowej. Była ona poświęcona 100. Rocznicy urodzin sierżanta Józefa Franczaka ps ,,Laluś’’. Gości przywitał dyrektor oddziału p. Marcin Krzysztofik. Następnie głos zabrał dr hab. Tomasz Panfil. Po nim wystąpił p. Marek Franczak, syn ,,Lalusia’’. Opowiadał on o swoim ojcu i wręczył pamiątkowe odznaki tym, którzy przyczynili się do przywrócenia pamięci o jego ojcu. Niezwykle ciekawe było wystąpienie p. Marianny Krasnodębskiej, która znała „Lalusia’’ osobiście. Opowiadała o czasach II wojny światowej i o tym, co działo się w konspiracji po jej zakończeniu. Pani Marianna Krasnodębska została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jest on przyznawany tym, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Pan Artur Piekarz z IPN opowiedział historię odnalezienia czaszki Józefa Franczaka. Potem p. Marek Franczak zaprezentował swoją książkę poświęconą ojcu pt.  „Mój ojciec – sierżant Laluś”. Jedną z książek zadedykował uczniom naszej szkoły. Nie zabrakło również,  jak na urodziny przystało urodzinowego tortu. Na koniec obejrzeliśmy pierwszy film o Józefie Franczaku zatytułowany „Ostatni partyzant Rzeczypospolitej”. Na spotkaniu obecna była p. Beata Mazurek – marszałek Sejmu, która podarowała uczniom naszej szkoły książki o bohaterze tego wieczoru .

Może Ci się również spodoba