ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – WYSTAWA W BIBLIOTECE

Dnia 1 marca 2018 r. po raz kolejny obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z tej okazji w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Lublinie została wyeksponowana przygotowana przez p. Bożenę Zawiślak wystawa poświęcona pamięci bohaterów polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Na trzech tablicach przedstawiono sylwetki oraz powojenne losy wybranych Żołnierzy Niezłomnych. Są to m.in.: major Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”,  major Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, kapitan Zdzisław Broński ps. „Uskok”, sierżant Józef Franczak ps. „Lalek”, sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. „Inka”.

Uczniowie z zainteresowaniem oglądali wystawę o polskim niepodległościowym ruchu partyzanckim i poznawali bohaterów stawiających opór sowietyzacji Polski po 1944 r.  Młodzież gimnazjalna wzięła w ten sposób udział w swoistej lekcji historii najnowszej.