SOLE WOKÓŁ NAS

„Sól” to nazwa, którą posługujemy się na co dzień, określamy nią substancję stosowaną w przyprawianiu potraw. Jednak w chemii „sól” to nie tylko sól kuchenna! Sole to wielka grupa związków chemicznych, o charakterystycznym składzie oraz budowie. Wiemy już z ostatniej lekcji, że sole możemy otrzymać w reakcji zobojętniania. Dzisiaj na lekcji chemii uczniowie klasy 2a poznali nową metodę otrzymywania soli – reakcję metali z kwasami. Podczas doświadczeń uczniowie badali, czy magnez i złoto przereagują z kwasem solnym. Poznali pojęcie szeregu aktywności metali. Każdy uczeń już wie, dlaczego np. złoto czy platynę nazywamy metalami szlachetnymi i dlaczego puszki aluminiowe pokrywa się warstwą cyny. Nad bezpieczeństwem uczniów podczas wykonywania doświadczeń czuwała pani Iwona Jagła-Izdebska.