UCZESTNICZYMY W KONGRESIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

16 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy II c: Iweta Sadowska, Wiktoria Warda, Julia Szymczyk, Magdalena Wójcik, Jakub Burdan, Antoni Bielak oraz Emil Krawczyk wraz z panią Martą Goździowską–Łubkowską uczestniczyli w Kongresie Organizacji Pozarządowych przy Wojewodzie Lubelskim w ramach programu „Młodzi Demokraci”.

Organizacje pozarządowe są przejawem aktywności obywatelskiej, ważnym elementem społeczeństwa obywatelskiego.  Działają na różnych płaszczyznach: kultury, sportu, tradycji, pomocy społecznej i wielu innych. Poprzez swoją działalność aktywizują i integrują środowiska lokalne, kształtują zasady współżycia społecznego oraz poprawiają jakość życia społeczności lokalnych.

Podczas kongresu Wojewoda Lubelski, Przemysław Czarnek wręczył odznaki Primus in Agendo (łac. Pierwszy w działaniu). Są one przyznawane od 2015 roku za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej lub rodziny. Jednym z odznaczonych był o. Filip Buczyński, założyciel Hospicjum Dobrego Samarytanina.

W trakcie kongresu odbyły się też targi NGO pod hasłem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, podczas których organizacje pozarządowe przedstawiły swoją ofertę oraz promowały swoje usługi i wyroby.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublinie, ucząc i wychowując, dba, aby jej uczniowie byli świadomymi obywatelami naszej Ojczyzny, aby podejmowali działania wymagające zainteresowania sprawami wykraczającymi poza nasze życie osobiste, aby zdali egzamin z wrażliwości na sprawy innych.