VI LUBELSKA NOC BIBLIOTEK w FILII MBP nr 19

Dnia 11 maja 2018 roku o godz. 18. 00. w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 19 im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Kunickiego 89 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Lublinie wraz z nauczycielami bibliotekarzami wzięli udział w VI Lubelskiej Nocy Bibliotek. Na spotkanie przybyła niezawodna grupa pań z Klubu Czytelniczego READCOM, wierni czytelnicy biblioteki oraz grupa naszych uczniów z kl. 7a, 2a, 2d i 3b. Wszystkich gości serdecznie powitała pani Jolanta Jurkowska – kierownik Filii MBP nr 19 i zaprosiła na wspólny wieczór z twórczością Zbigniewa Herberta.

                       Na początku obejrzeliśmy prezentację multimedialną zatytułowaną „Rok Zbigniewa Herberta” przygotowaną z okazji 20. rocznicy śmierci poety. Następnie obejrzeliśmy montaż słowno – muzyczny „Wierność. Wspomnienie o Zbigniewie Herbercie” w wykonaniu naszych uczniów wzbogacony fragmentami filmu: „Zbigniew Herbert niezłomny” oraz nagraniami z wybranymi utworami poety: „Raport z oblężonego miasta” i „Przesłanie Pana Cogito”. Wsłuchiwaliśmy się też w wiersze Herberta: „Guziki” i „Wilki” wyśpiewane przez współczesnych bardów: Przemysława Gintrowskiego i Kubę Michalskiego.

            Z tekstu montażu pięknie zaprezentowanego przez uczniów wybrzmiewała nuta patriotyczna  przybliżająca zebranym słuchaczom postać Zbigniewa Herberta – poety niezłomnego, który w epoce kryzysu wartości stał zawsze po stronie zasad etycznych oraz był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej twórczości Herbert wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej siłę moralną.

            Po części artystycznej przybyli goście mogli obejrzeć dwie wystawy poświęcone życiu i twórczości Zbigniewa Herberta pt. „Bądź wierny. Idź” przygotowane przez panie z Filii MBP nr 19 oraz przez nauczycieli bibliotekarzy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie.   

            Ostatnim punktem tegorocznej Nocy Bibliotek było spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM zatytułowane „Chciałbym opisać najprostsze wzruszenie – radość lub smutek” poświęcone twórczości poetyckiej i eseistycznej Herberta.

            Na zakończenie wszyscy uczestnicy VI Lubelskiej Nocy Bibliotek mogli przy słodkim poczęstunku podzielić się swymi refleksjami na temat zaprezentowanych treści i w kameralnym gronie porozmawiać o własnym odbiorze poezji Herberta.

            Występ uczniów naszej szkoły bardzo spodobał się zebranym, którzy serdecznie dziękowali za chwile wzruszenia i gratulowali młodzieży ciekawego, udanego wystąpienia. Zaproszeni goście podziwiali piękną i dojrzałą interpretację trudnych, wymagających wierszy Zbigniewa Herberta, które wspaniale wybrzmiały tego wieczoru dzięki uczniom naszej szkoły.

           

Może Ci się również spodoba