79. ROCZNICA AGRESJI ROSJI NA POLSKĘ ORAZ DZIEŃ SYBIRAKA

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach związanych z 79. rocznicą napaści Rosji na Polskę. Część pierwsza poniedziałkowych uroczystości dotyczyła wydarzeń z 17 września 1939 roku, kiedy to Związek Radziecki zaatakował Polskę. W tym roku te obchody połączono z Dniem Sybiraka. Z tego powodu w uroczystościach rocznicowych wzięli udział nie tylko kombatanci, przedstawiciele władz i młodzieży, ale także i dawni zesłańcy na wschód.

Po zakończeniu uroczystej liturgii uczestnicy przemaszerowali na Plac Łokietka wraz z orkiestrą wojskową i pocztami sztandarowymi. Zatrzymali się pod ratuszem przy tablicy z Krzyżem Sybiru, pod którym złożono kwiaty. Później obchody przeniosły się na ul. Głęboką pod pomnik Ofiar Katynia. Zakończeniem uroczystości była sesja naukowa w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim pod tytułem „Agresja sowiecka 17 września 1939 roku na Kresach Wschodnich i Lubelszczyźnie”.