MATEMATYKA DLA KAŻDEGO

W dniach 20-23 września 2018 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się VII Kongres Młodych Matematyków Polskich, któremu towarzyszyły sesje poświęcone popularyzacji matematyki.

Uczniowie naszej szkoły: przedstawiciele klas IIIb oraz IIIc wraz z panią Izabelą Szczypień – nauczycielem matematyki także uczestniczyli w tym przedsięwzięciu.

Mieli okazję wziąć udział w prezentacji pt. Magiczne kostki Rubika. Poznali matematyczne aspekty kostek, związane z nimi ciekawostki i ich odmiany. Omówiono liczbę ustawień kostki i problem minimalnej liczby ruchów koniecznej do jej rozwiązania. Zaprezentowano rekordy w układaniu kostki na czas. Główną częścią prezentacji były odmiany kostek Rubika, a całości towarzyszyły slajdy multimedialne i logiczne łamigłówki. Na zakończenie młodzież miała okazję samodzielnego zmierzenia się z kostką Rubika.