POŻEGNANIE PUŁKOWNIKA ZBIGNIEWA MATYSIAKA

19 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły wraz z panią Martą Goździowską-Łubkowską i panią Moniką Melanowicz uczestniczyli w smutnej uroczystości – pogrzebie pułkownika Zbigniewa Matysiaka ps. „Kowboj”. Był jednym z ostatnich żołnierzy ugrupowania Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W ostatniej drodze pułkownikowi towarzyszyła rodzina, władze samorządowe, młodzież, harcerze i koledzy z AK. Uroczystości pogrzebowe przebiegały według ceremoniału wojskowego. Zbigniew Matysiak miał 92 lata. Był to niezwykły człowiek: żołnierz AK, członek oddziału „Zapory”, aresztowany i więziony na Zamku Lubelskim, w Sieradzu i Mokotowie. Po amnestii w 1947 roku powrócił do Lublina. Był kolarzem i awansował do kadry narodowej. Był też członkiem klubu motorowego Avia Świdnik. W jego barwach 10-krotnie wywalczył tytuł mistrza Polski w rajdach motocyklowych. Był przyjacielem młodzieży, wielokrotnie gościł w naszej szkole, opowiadał o swojej walce o wolną Polskę, mówiąc czym jest patriotyzm i prawdziwe umiłowanie ojczyzny. Cześć Jego pamięci!

Może Ci się również spodoba