SUKCES GIMNAZJALISTÓW W KONKURSIE HISTORYCZNYM W IPN

11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Włączając się w obchody tej rocznicy, uczniowie klasy IIIc pod opieką pani Marty Goździowskiej-Łubkowskiej oraz pani Agnieszki Pawelec uczestniczyli w ważnym dla Lublina wydarzeniu, jakim była debata historyczna pt. „Piłsudski i Dmowski – dwie wizje niepodległej Polski”, zorganizowana 6 września 2018 roku w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Debatę poprowadził dr hab. Tomasz Panfil z Instytutu Pamięci Narodowej, a wzięli w niej udział: minister Jan Józef Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prof. dr hab. Zbigniew Zaporowski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Była to niezwykle ciekawa lekcja historii przybliżająca naszym uczniom postaci będące „ojcami” niepodległości. Po debacie miał miejsce pokaz filmu pt. „Polska góra była ich redutą – Kostiuchnówka 1916”. Na koniec spotkania uczniowie klasy IIIc wzięli udział w interaktywnym quizie wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, w którym uzyskali zaszczytne piąte miejsce. Imprezie towarzyszyła również ciekawa wystawa pt. „Józef Piłsudski w Lublinie”.