DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

DZIEŃ  EDUKACJI  NARODOWEJ  to święto polskiej oświaty upamiętniające rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, właśnie 14 października 1773 roku. Zapoczątkowana reforma oświaty przyczyniła się do nowoczesnego wychowania polskiej młodzieży w duchu patriotycznym i w myśl słów patrona naszej szkoły-księdza Stanisława Konarskiego, który wyraził życzenie, by ,,celem wszystkich szkół nie było tylko rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, lecz przede wszystkim uszlachetnianie serc i dusz’’. Prace  nad doskonaleniem polskiego szkolnictwa  są stale kontynuowane. W ten świąteczny dzień uczniowie złożyli serdeczne życzenia nauczycielom, wielu sukcesów w pracy, wytrwałości nad kształtowaniem osobowości dzieci i młodzieży oraz znakomitych pomysłów dydaktycznych. Do wspólnej zabawy w świątecznym nastroju zaprosili uczniowie klasy     IV,, a’’ i IV,, b’’ szkoły podstawowej, którzy przygotowali inscenizację fragmentów ,,Akademii pana Kleksa’’ Jana Brzechwy. Była to ich pierwsza, a zarazem  udana prezentacja, gdyż dopiero od września stali się uczniami naszej szkoły. Uczniowie przypomnieli słynne dialogi Jana Brzechwy o charakterze dydaktycznym, między innymi wysłuchaliśmy o tchórzliwym koziołeczku, o zbyt dumnej kwoce, samochwale Stefku Burczymusze i o szkolnym leniu. Inscenizację  wzbogaciły utwory muzyczne wykonane przez szkolny chór. Niezwykle miłą niespodziankę sprawiła  wszystkich  Dyrektor Szkoły Pani mgr Iwona Pańpuch wręczając  nauczycielom wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno- wychowawczej. Ten  szczególny dzień zakończył się wspólnym słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez  Radę Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lublinie.

Jadwiga Korzeniewska

Może Ci się również spodoba