ŚNIADANIE TO PODSTAWA

Śniadanie to podstawa

Chcesz być szczupły i pełen energii?

To koniecznie jedz śniadania! Codziennie!

Nasze babcie powtarzały: Śniadanie zjedz sam, obiad z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi…

To powiedzenie na pewno sprawdza się, jeśli chodzi o śniadania. Liczne badania potwierdziły, że Ci, którzy unikają śniadań, częściej i szybciej przybierają na wadze.

Najważniejsze, aby śniadanie dostarczało wszystkich niezbędnych organizmowi składników.

Jeżeli trudno Ci znaleźć czas na śniadanie w domu, zjedz chociaż jego część, a resztę w postaci kanapek, jogurtów czy owoców zabierz do szkoły/pracy.

Idealny posiłek

to taki, który zawiera m.in. te składniki:

• białko: mięso, wędliny, nabiał, jaja;
  • tłuszcze: oliwa z oliwek;
  • węglowodany: pieczywo, płatki, makaron, kasze;
  • witaminy i składniki mineralne: warzywa i owoce.

Śniadanie powinno stanowić aż 25-30 % naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Najlepiej będzie, jeśli ten posiłek zostanie zjedzony nie później niż dwie godziny po przebudzeniu, jeszcze przed wyjściem z domu.

Absolutnie nie wolno pomijać tego posiłku!

Śniadaniowe przykazania:

1. Śniadania do szkoły powinny być różnorodne. Staraj się każdego dnia wprowadzać coś innego.
  2. Pamiętaj o produktach pełnoziarnistych. Dzięki dużej zawartości węglowodanów złożonych dadzą one dziecku energię na dłuższy czas.
  3. Nie zapominaj o świeżych warzywach i owocach, które są źródłem witamin i składników mineralnych.
  4. W jadłospisie dziecka nie powinno zabraknąć nabiału, który jest doskonałym źródłem wapnia.
  5. Warto, aby dziecko sięgało po napoje fermentowane (jogurt, kefir, maślanka), które poza białkiem i wapniem dostarczą korzystną dla organizmu mikroflorę.
  6. Słodki smak jest bardzo silny i słodki dla dzieci. Nie ulegaj jednak namowom dziecka na batonika czy drożdżówkę. Słodkie są również owoce lub kanapka z dżemem.