MIKOŁAJKI PO NIEMIECKU

Nikolaus i Weihnachtsmann to ważne postaci w grudniowym kalendarzu. Pierwszy przychodzi 6 grudnia i jest szczupły, a ten drugi zjawia się w Święta Bożego Narodzenia i ma kilka kilogramów nadwagi. Jest ich dwóch i każdy przynosi podarki dzieciom. Czy Mikołaj to na całym świecie po prostu Mikołaj! Nie do końca. Nikolaus, czyli św. Mikołaj, to w religii chrześcijańskiej biskup Miry żyjący w 4. wieku w Mirze na terenie dzisiejszej Turcji. Na kartach historii zapisał się jako osoba znana ze swojej hojności i pomocy ubogim. Uwielbiały go dzieci, często dawał im drobne prezenty, a swoim majątkiem dzielił się z biednymi, podrzucając im pieniądze do butów, kiedy spali. Dla uczczenia pamięci św. Mikołaja, w dniu jego śmierci, czyli 6 grudnia obchodzi się w Niemczech Nikolaustag, a w Polsce Mikołajki. Obchody tego święta w obu krajach wyglądają podobnie. Dzieci w niemieckich rodzinach szykują w nocy z 5 na 6 grudnia albo swoje buty, albo specjalne buty mikołajowe tzw. Nikolaus-Stiefel, licząc, że Mikołaj zostawi w nich prezenty. Nasz Mikołaj również przyniósł swoim uczniom prezenty i wspaniale się z nimi bawił.

Katarzyna Kamińska