BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Zbliżające się ferie zimowe to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Należy jednak pamiętać, że także wówczas obowiązują nas przepisy bezpiecznego zachowania w każdej sytuacji.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów rozpoczynających od 11 lutego 2019 ferie zimowe, Pani Dyrektor mgr Iwona Pańpuch zaprosiła młodszego aspiranta Roberta Gąsiora – Dzielnicowego z III Komisariatu Policji w Lublinie, który 8 lutego 2019 r. przeprowadził we wszystkich oddziałach SP1 (także w oddziałach gimnazjalnych) zajęcia profilaktyczne „Bezpieczne ferie zimowe”.

Policjant przestrzegał dzieci i młodzież przed zagrożeniami, z jakimi mogą się zetknąć w czasie zabaw na śniegu i lodzie oraz w trakcie innych działań rekreacyjnych. Przypomniał również obowiązujące przepisy ruchu drogowego, akcentując konieczność ich bezwzględnego przestrzegania. Wspomniał także o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego i nieprzemyślanego korzystania z Internetu. Uczestnicy chętnie dzielili się z funkcjonariuszem policji swoimi spostrzeżeniami i odpowiadali na zadawane pytania. Na zakończenie zajęć najmłodsi obejrzeli kilka filmów animowanych, mówiących o bezpiecznej zabawie dzieci w różnych sytuacjach życiowych.

PAMIĘTAJ: DOBRA ZABAWA – TO BEZPIECZNA ZABAWA!

Podczas ferii zimowych stosuj następujące zasady bezpiecznego odpoczynku:

1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy. Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
  2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.
  3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni.
  4. Zawsze informuj rodziców/opiekunów o tym, gdzie i z kim będziesz przebywać.
  5. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku.
  6. Baw się pod opieką dorosłych, opiekunów.
  7. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie.
  8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
  9. Organizuj kulig tylko poza obszarem dróg publicznych.
  10. Nie przyczepiaj sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl), ponieważ jest to niebezpieczne.
  11. Ubieraj się stosownie do temperatury panującej na dworze.
  12. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
  13. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
  14. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiania oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić się przed zachorowaniem na grypę i infekcje grypopodobne.

PAMIĘTAJ: TYLKO WTEDY FERIE BĘDĄ UDANE, GDY BĘDĄ BEZPIECZNE!

Jolanta Chyćko

Aleksandra Kliszcz