LEKCJA BEZPIECZEŃSTWA

7 lutego 2019 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Straży Miejskiej. W klasach IVa, IVb oraz Va odbyły się zajęcia profilaktyczne, których tematem były zagrożenia płynące z nierozważnych działań w Internecie. Celem lekcji bezpieczeństwa było: zapoznanie uczniów z zagrożeniami prywatności w sieci, pokazanie, że nigdy nie jesteśmy anonimowi, kiedy korzystamy z Internetu, każdy komputer jest narażony na hakerów i czym jest wirtualna przemoc. Ponadto bardzo ważne było również omówienie konsekwencji nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie „odważnych” zdjęć oraz lekkomyślne zamieszczanie w sieci innych treści tego typu, przyjmowanie do grona „znajomych” osób  nieznanych, brak wylogowania z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych. Klasy trzecie gimnazjalne uczestniczyły w lekcji: „STOP Dopalaczom”, czyli wszystko na temat zagrożeń płynących z zażywania dopalaczy. Celem zajęć było uświadomienie konsekwencji, jakie niesie ze sobą eksperymentowanie z dopalaczami oraz zwiększenie ostrożności i zmniejszenie otwartości na kontakty z tymi produktami. Młodzież obejrzała także film, który oparty jest na faktach, ponieważ prawdziwa historia zawsze  najbardziej przemawia do wyobraźni młodego widza.

Monika Melanowicz

Izabela Szczypień