MOBILNE PLANETARIUM ASTROPARK

7.02.2019 r. w naszej szkole zagościło Mobilne Planetarium Astropark, które współpracuje z Planetarium Niebo Kopernika przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Planetarium we Fromborku, Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu oraz posiada rekomendacje „ Uranii- Postępów Astronomii”- najstarszego czasopisma astronomicznego na świecie.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie kl. I- II mogli z bliska podziwiać kosmos i poznać prawa którymi się on rządzi. Projekcja odbyła się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która już na samym wstępie zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Nadmuchiwana ogromna kopuła stanowiła idealną namiastkę kosmosu. Z wnętrza co pewien czas dochodziły okrzyki zachwytu. Zajęcia były zróżnicowane, dostosowane do wieku i zainteresowań uczniów. Dzieci miały okazję dowiedzieć się i zobaczyć jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny. Była to rewelacyjna lekcja  pogłębiająca wiedzę na temat zjawisk astronomicznych. W zaciemnionym wnętrzu odbyła się ciekawa projekcja, dzięki której dzieci poznały fazy księżyca, historię bogów greckich ( mity greckie) znaki zodiaku, układ planet. Zainteresowała nas informacja dotycząca „porządku” jaki panuje na niebie. Nic, nie dzieje się tam przypadkowo, całe gwiazdozbiory mają swoje miejsca tzw. „siatkę gwiazd na niebie”. Uczniowie wzięli również udział w doświadczeniu: „ Kręcąca się karuzela.” Odpowiadali na pytania co odczuwają, gdy wszystko wokół się kręci i co tak naprawdę stoi w miejscu, a co zostało wprowadzone w ruch. Dzieciom taka nietypowa lekcja bardzo się podobała i sprawiła ogromną radość. Wrażenia po odbytej podróży w przestworza, pozwolą wzmocnić twórcze podejście dzieci do zajęć plastycznych, muzycznych a także wpłyną na ich sposób pojmowania wszechświata.

Monika  Machulska- Wasilewska