W ŚWIECIE BAJEK, BAŚNI I LEGEND

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o baśniach, bajkach i legendach. Odnosząc się do doświadczeń dzieci szukaliśmy głównych przesłań w znanych baśniach. Jedną z form, która miała zachęcić dzieci do poznania jednej z legend było zilustrowanie jej za pomocą tzw. teatrzyka na stoliku, z wykorzystaniem darów freblowskich, tekstu literackiego „Smok wawelski”.

Dzieci wcielając się w rolę widzów z uwagą i zaangażowaniem śledziły to, co działo się na przygotowanej dla nich scenie. Zaprezentowany tekst w formie teatrzyku stał się świetną okazją do rozwijania umiejętności uważnego słuchania i dyskusji, kształtującej umiejętność poprawnego wypowiadania się. Zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem darów freblowskich były punktem wyjścia do zachęcenia dzieci do podjęcia innych aktywności podczas zabaw językowych i teatralnych zarówno podczas zajęć jak i podczas zabaw tematycznych czy późniejszych zabaw swobodnych.

Natomiast praca z legendą  pt. „Bazyliszek” stała się doskonałym pretekstem do nauki kodowania. Zadaniem dzieci było ułożenie kodu – drogi, którą mógłby pójść bohater legendy, aby dojść do miejsca gdzie znajdował się bazyliszek. W innej wersji tego zadania pojawiły się warunki, które trzeba było spełnić, aby prawidłowo je wykonać. Na planszy pojawiły się stragany, które nieco skomplikowały poszukiwania bazyliszka. Dzieci wspaniale poradziły sobie z zadaniami i doprowadziły Melchiora do kryjówki potwora.

Żaneta Kurzawska

Emilia Szczepańska – Kras

 

Może Ci się również spodoba