SZUKAMY WIOSNY

Miniony tydzień w oddziale 0 B obfitował w poszukiwaniach zwiastunów wiosny w najbliższym otoczeniu. Dzieci podczas spacerów przyglądały się drzewom, krzewom, pierwszym kwiatom, słuchały śpie­wu ptaków, oglądały przydomowe ogródki. Na podstawie własnej wiedzy i doświadczeń opowiadały także o zmianach zachodzących w przyrodzie o tej porze roku.

Wysłuchały opowiadania O żółtym tulipanie z wykorzystaniem teatrzyka stolikowego, dzięki któremu dowiedziały się, jak przebiega proces rozwoju i wzrostu rośliny. W ramach prac zabawowo zadaniowych dzieci samodzielnie założyły przedszkolną uprawę, tworząc piękny wiosenny ogródek w swojej sali, zasadziły szczypiorek, żonkile i hiacynta oraz wysiały koper, rzeżuchę i owies. Poznały literę C, c na podstawie wyrazu cebulka i uczestniczyły w wielu zabawach językowych, utrwalających jej zapis i miejsce w słowach. Klasyfikowały i rozpoznawały nasiona m.in. kopru, owsa czy rzeżuchy. Ćwiczyły umiejętność dodawania i odejmowania oraz układanie działań z użyciem fasolek. Tworzyły wiosenny ogródek podczas zadań polegających na łączeniu dwóch cech jakościowych. Natomiast rozszyfrowanie kodów pozwoliło utrwalić im poznane litery. Dzieci mogły się również przekonać jak wyglądają gąsienice po przemianie, łączyliśmy ilustracje przedstawiające gąsienicę z dorosłą postacią motyla.

Pracując w oparciu o koncepcję F. Froebla w grupach zabawowo – zadaniowych dzieci stworzyły również przepiękne prace techniczne pt: „Krokusy” oraz zapoznały się z pracą i narzędziami ogrodnika ucząc się przy tym samodzielności i współpracy w grupie.

Emilia Szczepańska – Kras

Żaneta Kurzawska