W DAWNYCH CZASACH…

W minionym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o tym, jak wyglądał świat w dawnych czasach. Dzieci na podstawie wiedzy nabytej wcześniej lub pozyskanej z książek i albumów prezentowały informacje o niektórych dinozaurach. Poznaliśmy ich nazwy, nawyki żywieniowe i ciekawostki dotyczące ich życia. Dowiedzieliśmy się również, jak w dawnych czasach żyli pierwsi ludzie.

Dzieci wysłuchały opowiadania „Muszka w bursztynie”, utrwalając wiedzę o procesie powstawa­nia bursztynu. Podczas zabaw badawczych utrwaliły wiedzę o przyczynach wybuchów wulkanów. Przypomniały sobie zasady zachowania bezpieczeństwa podczas eksperymentowania. Próbowały ustalić, do czego potrzebne jest nam pismo. Brały udział w zabawach w kodowanie symboli i ich odczytywanie. Poznały specyfikę zawodu archeologa i paleontologa oraz różnice i podobieństwa między nimi.

Pracując w oparciu o koncepcję F. Froebla  w grupach zabawowo – zadaniowych dzieci przeprowadziły ciekawe eksperymenty („wyporność wody”, „kryształki soli”), układały z darów oraz wykonały ciekawą pracę plastyczną nt:  „Szkielet dinozaura”, dobrze się przy tym bawiąc. Szczególnie dużo radości wyzwoliło w dzieciach wcielenie się na krótką chwilę w zawód archeologa podczas wspólnej zabawy „Wykopaliska”.

Żaneta Kurzawska

 

Może Ci się również spodoba