JAJKO – ZABAWA BADAWCZA PRZEDSZKOLAKA

4.04.2019 r.  dzieci z oddziału 0 A  wzięły udział w eksperymencie dotyczącym jaj różnych ptaków. Dzieci miały możliwość dokładnie obejrzeć przyniesione przez nauczyciela jajka  (kurze, gęsie, przepiórcze, strusie…) oraz próbowały zgadnąć, które jajko należy do którego ptaka.

Przedszkolaki nauczyły się rozpoznawać, które jajko jest surowe, a które gotowane ( jajko surowe kręci się wolno, a ugotowane szybciej, bo ma zwartą konsystencję ), dowiedziały się, z czego jest ono zbudowane i jakie  funkcje pełnią  poszczególne jego elementy.  Z pomocą  nauczyciela dzieci doszły do wspólnych wniosków: skorupka i błona chronią jajko przed uszkodzeniem, pisklę rozwija się z płytki zarodkowej ( białko chroni rozwijające się pisklę przed urazami) żółtko jest źródłem substancji odżywczych dla pisklęcia, komora powietrzna zapewnia mu możliwość oddychania a skrętki białkowe utrzymują jajko w jednym położeniu. Na koniec zajęć chętne dzieci przedstawiły zebrane przez siebie informacje, ciekawostki na temat jaja strusia. Wiemy już, że jedno jajko strusie zastępuje ok. 30 jaj kurzych, ważąc ok. 1650g, zawiera kilogram białka oraz 320g żółtka. Jedno takie jajko wystarczy do przygotowania jajecznicy na 10 osób a ugotowanie go na twardo wymaga dużej cierpliwości ( ok. godziny czasu).

Monika Machulska- Wasilewska