WIELKANOC TUŻ, TUŻ…

Dnia 5 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy 1a, 2a wraz z wychowawcami p. Olą i p. Jolą zaprezentowali podczas akademii szkolnej ,,Tradycje i zwyczaje wielkanocne”.

Odświętnie ubrani uczniowie zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone dużo wcześniej wiersze i piosenki związane z Wielkanocą. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami.

Była okazja dowiedzieć się że:
– Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta ,obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa.
– Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały pieśni wchodząc do chat i prosząc o datki.
– Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki.
– Dawniej wypiekano baby łokciowe – na łokieć wysokie, a przy tym w chatach zamykano drzwi, uszczelniano okna, a nawet wkładano ciasto pod pierzynę.
– W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.

Piękny występ dzieci był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym i prezentacją multimedialną.

Po uroczystej akademii ,,mali artyści” wraz z wychowawcami i przybyłymi rodzicami udali się na spotkania do klas i wspólnie dzielili się jajkiem, składając sobie świąteczne życzenia.

p. Jola Ch

.