UDZIAŁ PIERWSZYCH KLAS W LUBELSKIM FESTIWALU NAUKI

Celem Festiwalu jest przede wszystkim upowszechnianie nauki w społeczeństwie, w szczególności wśród dzieci i młodzieży, poprzez prezentację najciekawszych projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych.

Uczniowie klas: I a, I b i I c dnia 16 września 2019 roku wzięli udział w dwóch projektach w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki,  zorganizowanych przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, „O czym szumią drzewa?” oraz „Poznajemy pospolite gatunki ptaków”.

Obserwacja ptaków staje się w dzisiejszych czasach coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Aby nauczyć się właściwego rozpoznawania wielu gatunków ptaków, trzeba dysponować podstawową  wiedzą przyrodniczą – zdobywaną także podczas różnego rodzaju wycieczek terenowych. Dlatego zaproponowany krótki spacer po parku oraz jego peryferiach z ornitologiem, miał na celu zapoznać uczniów z gatunkami ptaków spotykanymi na terenie Puław oraz przedstawić działania ochronne – zmierzające do zwiększania ich liczebności.

Uczniowie odbyli także interaktywną wycieczkę po puławskim ogrodzie zabytkowym. zdobywając wiedzę na temat w jaki sposób rozpoznaje się gatunki drzew oraz poznając ciekawostki dotyczące drzew i zwierząt zamieszkujących puławski ogród. Forma przygotowanego tematu  umożliwiła dzieciom zebranie liści do zielników w ramach programu szkolnego.

Na zakończenie dzieci z ochotą zjadły przygotowane przez rodziców kanapki i przekąski podczas wspólnego pikniku na łonie natury. Spotkanie z przyrodą na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci i miejmy nadzieję rozbudzi zainteresowanie otaczającą przyrodą.

W wesołych nastrojach wróciliśmy do Lublina i już nie możemy się doczekać kolejnych wyjazdów klasowych.

Żaneta Kurzawska

Może Ci się również spodoba