SPOTKANIE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

W modelu medycznym niepełnosprawność to długotrwały stan występowania pewnych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Ograniczenia te spowodowane są na skutek obniżenia sprawności funkcji fizycznych, psychicznych bądź umysłowych. Jest to także uszkodzenie, czyli utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, anatomiczna struktury organizmu. Utrata ta może być całkowita, częściowa, trwała lub okresowa, wrodzona lub nabyta, ustabilizowana lub progresywna.

Do oddziału przedszkolnego zawitali niezwykli goście, którzy przybliżyli dzieciom te trudne pojęcia. Po rozmowach, pytaniach i interakcjach dzieci z gośćmi okazało się , że są to tacy sami ludzie jak wszyscy. Mimo, że jeżdżą na wózkach czy chodzą o kulach to mogą uprawiać sport, tańczyć, śpiewać i bawić się. Pan zagrał na gitarze i śpiewając znane hity zachęcił dzieci do tańca. Uczniowie mogli się przekonać jak to jest słyszeć muzykę wyłączając zmysł wzroku. Dzieci same panowały nad instrumentem muzycznym skupiając się tylko na dźwięku.

Przedszkolaki mogły też własnoręcznie złożyć wózek inwalidzki, aby można było go schować do bagażnika i dowiedziały się jak można jeździć autem bez użycia nóg.

To była bardzo ważna i cenna lekcja.

Izabela Trancygier

Może Ci się również spodoba