Festiwal Bożego Narodzenia Koncert kolęd w Lubelskiej Szopce Bożonarodzeniowej

Bóg się rodzi, moc truchleje,

Pan niebiosów obnażony;

Ogień krzepnie, blask ciemnieje,

Ma granice nieskończony.

Wzgardzony, okryty chwałą,

Śmiertelny, Król nad wiekami;

A Słowo Ciałem się stało

i mieszkało między nami.

Franciszek  Karpiński

 

Festiwal Bożego Narodzenia to wydarzenie od lat wpisane w świąteczny kalendarz Lublina. W ten sposób miasto zaprasza mieszkańców do wspólnego celebrowania okresu świątecznego. Jednym z elementów Festiwalu są występy   solistów oraz zespołów wokalnych w Szopce Bożonarodzeniowej.  Artyści  podczas koncertów prezentują  wybrane przez siebie kolędy i pastorałki.

Większość kolęd to dzieła anonimowe, lecz autorów niektórych doskonale znamy. „W żłobie leży” napisał prawdopodobnie jezuita Piotr Skarga, nadworny kaznodzieja Zygmunta III, zaś „Mizerna, cicha” z XIX wieku jest dziełem poety Teofila Lenartowicza. Warto podkreślić, że  pisaniem melodii kolęd zajmowali się najwybitniejsi kompozytorzy swoich czasów. Zazwyczaj muzyczną inspiracją dla twórców były polonezy, marsze, popularne kołysanki i znane melodie ludowe. O wielkiej popularności pieśni bożonarodzeniowych  świadczy fakt, iż motywy znanych kolęd i pastorałek  odnajdujemy w dziełach najznakomitszych artystów – przykładem jest chociażby „Scherzo h-moll” Fryderyka Chopina, eksponujące tematy  muzyczne kolędy „Lulajże, Jezuniu”.

          Jako Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego przy różnych okazjach podkreślamy nasze więzi z Małą Ojczyzną, uczestnicząc w  życiu kulturalnym Dzielnicy i Miasta.   W związku z tym 18 grudnia 2019 roku  w Szopce Bożonarodzeniowej w Lublinie uczeń naszej Szkoły –  Jan Mielniczuk,  zaprezentował najpiękniejsze polskie kolędy, wpisane na stałe w tradycję narodowego kolędowania, m. in. „Anioł pasterzom mówił”, „Lulajże, Jezuniu”, „Mizerna , cicha”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Nowy Rok bieży”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Z narodzenia Pana”, „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Bóg się rodzi”, a także pastorałki, z których najbardziej ujęła słuchających barokowa pieśń „Pasły się owce pod borem”. Zgromadzeni przed szopką lublinianie śpiewali pieśni razem z młodym artystą i nie szczędzili braw oraz komplementów pod adresem wykonawcy, co świadczy o tym, że koncert ogromnie się podobał.

Może Ci się również spodoba