„TYLKO PAMIĘĆ ZOSTAŁA PO KATYŃSKIEJ NOCY (…)”
Tylko p a m i ę ć została
Po katyńskiej nocy…
I woła o s p r a w i e d l i w o ś ć
I p r a w d ę po świecie niesie …
Feliks Konarski
9 grudnia 2019 roku w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie odbyła się doniosła uroczystość Jubileuszu 30 – lecia Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
Historia Stowarzyszenia Rodzina Katyńska to historia rodzin, które wiosną 1943 roku z komunikatu niemieckiego dowiedziały się o tragicznym losie swoich bliskich. W lesie Kozie Góry, w miejscowości Katyń, na terenie ośrodka wypoczynkowego NKWD, odkryto zbiorowe mogiły Polaków. W okupacyjnej prasie Niemcy opublikowali listy z nazwiskami ofiar z obozu w Kozielsku. Los więźniów Starobielska i Ostaszkowa przez lata pozostał nieznany.
Koniec wojny nie zmniejszył cierpień krewnych pomordowanych oficerów. Komunistyczna propaganda głosiła, że za zbrodnię w Katyniu odpowiedzialne są hitlerowskie Niemcy. Dodatkowo bliscy ofiar spotykali się z różnymi szykanami ze strony władz PRL – u. Przełom nastąpił pod koniec lat 80. Pierwsze ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli Rodzin Katyńskich odbyło się 17 września 1989 roku w Warszawie. Dziś Rodziny utrzymują kontakt ze sobą i gromadzą wszelkie informacje, mogące służyć ujawnieniu całej prawdy o zbrodni ludobójstwa w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
Od 1999 roku funkcję Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Katyńska –Lublin sprawuje pani Danuta Malon, córka zamordowanego w Katyniu porucznika Mariana Miżołębskiego, którego dokonania upowszechnia społeczność naszej Szkoły. W kwietniu 2009 roku – w ramach ogólnopolskiego projektu historycznego „Katyń – ocalić od zapomnienia” – przed naszą Szkołą został posadzony „Dąb Pamięci” ku czci porucznika Mariana Miżołębskiego; umieszczono tam także obelisk podkreślający patriotyczną ofiarę wielkiego Krajana.
Panią Danutę Malon postrzegamy jako niezłomnego strażnika pamięci swojego Ojca oraz Oficerów z Katynia. Postawa i świadectwo pani Danuty Malon wpływa na kształtowanie charakterów uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie im. ks. Stanisława Konarskiego oraz nasze postrzeganie patriotyzmu w XXI wieku.
Jesteśmy zaszczyceni, że właśnie nas poproszono o przygotowanie programu artystycznego z okazji Jubileuszu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie zaprezentowali poezję patriotyczną, upamiętniającą Zbrodnię Katyńską. Goście wysłuchali także prawykonania utworu instrumentalnego na wiolonczelę i fortepian „Pamięć o Katyniu” Jana Świdy oraz obejrzeli układ taneczny „Nasza Niepodległa”, przygotowany przez szkolny zespół tańca nowoczesnego.
Program artystyczny „Katyń – pamiętamy” spotkał się z wysoką oceną uczestników uroczystości, wśród których byli: Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich oraz reprezentanci lubelskich instytucji kultury, a także wojska i policji.