LISTOPAD MIESIĄCEM PAMIĘCI O POLSCE

Drodzy Rodzice  i Opiekunowie!

Często zastanawiamy się wszyscy, jak rozmawiać z dziećmi o patriotyzmie? Przecież pojęcia takie, jak niepodległość, patriotyzm, walka o wolność, tożsamość narodowa czy piękno ojczystej mowy – to dla dzieci zupełna abstrakcja, dopóki nie otrzymają rzetelnej informacji i jej praktycznej egzemplifikacji.

Aby dziecko zrozumiało trudne pojęcie, należy operować konkretem – zaprezentować ciekawą opowieść, przedstawić wydarzenie z własnego doświadczenia, wprowadzić element zabawy – tego,  co bliskie i zrozumiałe. Miłość do Ojczyzny to  wartość, która pojawia się z czasem, ponieważ wymaga  działania, wiedzy, świadomości, wrażliwości i refleksji. My, nauczyciele i rodzice, winni jesteśmy uzmysłowić dzieciom, w jaki sposób przejawia się patriotyzm. Przecież wyrażamy go poprzez ekspozycję działań, w których uczestniczymy na co dzień: chociażby w poszanowaniu symboli narodowych, dbaniu o przyrodę, godnym reprezentowaniu naszego kraju podczas podróży zagranicznych czy udziale w międzynarodowych inicjatywach i konkursach.

Ważne jest, aby szanować mowę ojczystą w domu. Zadbajmy więc o to, by dziecko nie słuchało komunikatów pełnych nieprawidłowych form gramatycznych, a zwłaszcza wulgaryzmów. Wprowadzajmy w jego świat polskie utwory literackie, piosenki z dobrym tekstem, kształcące wyliczanki.

Symbole narodowe zna już chyba każdy pierwszoklasista, ale warto ustawicznie podkreślać, jaki powinien mieć do nich stosunek. Nasze pociechy uczą się poprzez naśladowanie, dlatego dajmy im dobry przykład: w dni świąt narodowych wywieśmy polską flagę, słysząc „Mazurek Dąbrowskiego” stańmy na baczność, wspólnie przeżywajmy sukcesy artystów czy sportowców. Warto także sięgać po książki, przybliżające postaci historyczne; pokazywać patriotyczne obrazy lub zdjęcia, wyszukiwać budujące anegdoty z życia słynnych Polaków.

Można także prezentować barwy narodowe – jak to zrobili uczniowie z klasy 1 b, sporządzając okolicznościowe kokardy, które z dumą nosili przypięte do odzieży na piersiach.

                                                                                        Izabela Trancygier

Może Ci się również spodoba