MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU

W dniu 17 września 2021 r. uczniowie naszej Szkoły – Eliza Pomykała, Daria Kowalczyk i Aleksander Siwko wraz z p. Martą Goździowską-Łubkowską mieli zaszczyt uczestniczyć w otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. W uroczystości uczestniczył Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda i Wiceprezes Rady Ministrów Piotr Gliński i Sybiracy z całego świata.

W sobotę 18 września uczniowie zwiedzili ekspozycję muzeum. Ta wystawa to podróż poprzez historyczne ziemie kresowe, bezkres tajgi i kazachskich stepów. Poprowadziły nas wspomnienia samych zesłańców. Odtworzona została pamięć o minionych epokach zapisanych w słowie SYBIR.

Sybir to symbol niewoli i cierpienia obejmujący wszystkie miejsca w Rosji lub związku Sowieckim, do których trafiali Polacy. Białostockie Muzeum Pamięci Sybiru jest zwieńczeniem idei upamiętnienia losów Polaków na Dalekim Wschodzie – zesłańców, ofiar stalinowskich represji, ale także polskich naukowców, przemysłowców i przedsiębiorców. Młodzież uczestniczyła także w pikniku historycznym, podczas którego zaprezentowane  były grupy rekonstrukcyjne z całego kraju, wyposażone w mundury i uzbrojenie z różnych epok historycznych.

W drodze powrotnej do Lublina uczniowie zwiedzili urokliwe podlaskie miasteczko, Drohiczyn nad Bugiem. Wyjazd został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich.

Marta Goździowska-Łubkowska

Może Ci się również spodoba