RADOSNE OCZEKIWANIE – ADWENT

Już za niespełna miesiąc będziemy obchodzić święta Bożego Narodzenia i właśnie dlatego w minioną niedzielę w Koście katolickim rozpoczął się okres liturgiczny, który nosi nawę Adwentu. Z tej racji w ubiegłym tygodniu uczniowie naszej Szkoły uczęszczający na lekcje religii pogłębiali swoją wiedzę na temat znaczenia i symboliki owego okresu.

Poniżej zamieściłem kilka pojęć, które powinni znać nie tylko uczniowie, ale również ci wszyscy, którym życie religijne nie jest obojętne.

Adwent – to czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Dotyczy on bezpośredniego przygotowania do obchodzenia pamiątki narodzin Jezusa Chrystusa, czyli Bożego Narodzenia, a w szerszej perspektywie do Jego ostatecznego przyjścia (paruzji).

Roraty – to Msze Święte ku czci Najświętszej Maryi Panny odprawiane w dni powszednie, najczęściej wcześnie rano. Ich nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Rorate caeli – pieśni śpiewanej na początku tych Mszy – „Spuście rosę niebiosa”. W parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego roraty będą odprawiane w dni powszednie o 6:30 rano. Po roratach ks. Proboszcz zaprasza dzieci na śniadanie.

Roratka – świeca zapalana tylko podczas Mszy roratnich w Adwencie, stojąca blisko ołtarza. Jest ona najczęściej biała i przewiązana niebieską wstążką. Zapalona świeca symbolizuje Maryję, która czekała  na narodziny swojego Syna. Przypomina nam o tym, że również my powinniśmy oczekiwać na przyjście Jezusa, a czuwanie winno się przejawiać w trosce o to, by mieć czyste serce i być wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka.

Wieniec adwentowy – ma kształt koła, co oznacza wieczność Boga, Który nie ma początku, ani końca. Wieniec powinien być wykonany z gałązek drzew iglastych, które są zawsze zielone, co oznacza, że Bóg daje życie wieczne wszystkim w Niego wierzącym.  Cztery świece oznaczają poszczególne  niedziele Adwentu. W każdą niedzielę tego okresu zapala się jedną świecę. Zapalone świece symbolizują Chrystusa, który jest światłością. Taki wieniec możemy również umieścić w domu, w centralnym miejscu. Pomaga on nam w odmierzaniu czasu do Bożego Narodzenia i przypomina o konieczności godnego przygotowania się do nich.

Lampion – zapala się go podczas pierwszej części Mszy Świętej, podczas gdy światła w kościele są zgaszone. Zapalony lampion symbolizuje oczekiwanie na narodzenie Pana Jezusa.

Kalendarz adwentowy – praktykę używania takiego kalendarza stosuje się w niektórych rodzinach. Pomaga on w odliczaniu dni do Bożego Narodzenia, a także do przygotowania swojego serca na spotkanie z Jezusem poprzez wykonywanie zadań, które losuje się na każdy dzień Adwentu.

Drodzy uczniowie! Zachęcam do uczestnictwa w Roratach oraz w rekolekcjach adwentowych, a także do przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w okresie Adwentu.

Życzę wszystkim głębokiego i owocnego przeżywania Adwentu, aby każdy z nas mógł z czystym i pełnym miłości sercem spotkać się z Jezusem Chrystusem.

Karol Morawski

Katecheta

 

Może Ci się również spodoba